PROPOLİS NEDİR?
Responsive image
Propolis; polen, arı sütü ve bal gibi tamamen doğal bir şekilde üretilen bir arı ürünü biçiminde ifade edilmektedir. Arıcılar propolise preboli ya da arı zamkı ismini vermişlerdir. Arıların birtakım ağaç tiplerinden (özellikle de iğne yapraklı olan ağaç tiplerinden) ya da bazı bitkilerin gövde, tomurcuk ve yaprak gibi bölümlerinden topladıkları reçine benzeri ürünleri arıların vücutlarının başında yer alan salgı bezleri ile salgıladıkları enzimler yardımıyla işlediği, transforme yaptığı özüttür. Aynı anda soğuğa karşı koruma, mikroorganizmalara karşı koruma, su yalıtımı ve ısıya direnç oluşturma gibi özellikleri mevcuttur ve yapışkan bir maddedir. Bunların haricinde, kendine özgü bir kokusunun olduğunu söylemek mümkündür.

Propolis Faydaları Nelerdir?

*Propolis Bağışıklık Sistemini Destekler

*Grip veya Soğuk Algınlığına Yakalanan Kişide Kullanılabilir

*Solunum Sağlığına Etkisi

*Sindirim sağlığına bağlı hastalıkların tedavisi için faydalıdır.

*Ağız ve diş sağlığı konusunda etkilidir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

• Suda çözünür halde olan propolisleri farklı içecekler ile karıştırarak tüketmek mümkündür. Bu meşrubatlar su haricinde süt ve meyve suyu gibi meşrubatlar olabilir.
• Suda çözünmeyen halde olan propolislerin ise çoğunlukla katı ya da yarı katı halde olan besinmler ile karıştırılarak kullanılması tavsiye edilir. Bu besinlere örnek olarak pekmez, ekmek, bal ve yoğurt verilebilir.
• Damla ve karışım biçimi haricinde propolis ilaçlarının sprey ya da gargara biçimleri de bulunmaktadır. Bunlar genel olarak üst solunum yolları hastalıklarına sahip ve ağız ya da diş sorunları yaşayan hasta bireylere tavsiye edilmektedir. Gün içerisinde maksimum 3 kez tüketmek fayda sağlamaktadır.
• Sıvı haldeki propolis ise öksürük benzeri solunum yolu sorunlarında ya da ağız ve diş sorunlarında kullanılmaktadır.
PROPOLİS İÇEREN ÜRÜNLER
Bootstrap
X
Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için yasal çerezler kullanıyoruz. Bilgi için ÇEREZ POLİTİKASI ve GİZLİLİK POLİTİKASI bölümlerimizi inceleyiniz.
Anladım